image

Meme küçültme ameliyatında beklentim ne olmalı?

Göğüs büyüklüğü her yaşta hastanın sorunu olabilir. Çözüm üretirken ise yaş bizim için önemlidir. Anne sütünün çocuğun var olmaktan kaynaklanan hakkı olduğunu düşünüyorum. Teorik olarak göğüs küçültme ameliyatında üç sorun var. Ameliyat izi - estetik kaygı, duyu - süt vermek için ve cinsellikte önemli, süt kanallarının korunması - çocuk için önemli.

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen hasta adayı büyüme ve gelişmesini tamamlamalıdır. Bu genç kızlarda 16-18 yaş diliminde kişiden kişiye değişir. İdeal hasta ilk çocuğunu doğurur ve sonra ameliyat olur. Günümüz insanı okumak, kariyer ve iş kaygısı ile geç çocuk sahibi olduğu için bazen meme ameliyatı erken yaşta uygulanabilir.

60 yaş hastası sağlık sorunları varsa hedef en hızlı küçültme ameliyatı olabilir ama doğurganlık dönemi hastasının ameliyatında beklenti fazla olabilir. Göğüs küçülmeli ama, küçülen şey meme formunda olmalı, izler küçük olmalı ve iz kalitesi yüksek olmalı, meme başı duyusu korunmalı ve en önemlisi süt vermeye devam etmeli. Bazen hastaya özel şartlar hedef küçültmeyi gerekli kılabilir ama günümüz tıbbi bize daha fazlasını sunuyor. 40 yaş üstü doğurganlığı sona eren hastada estetik kaygı ön planda olabilir ve tüm cerrahi teknikler kullanılabilir ama doğurganlık çağı hastası doktorundan süt verme yetisini korumasını isteyebilir. Bu her zaman mümkün olmasa da, süt kanallarını tamamen kesen ve korumayan teknikler kullanılmamalıdır. Hasta adayı küçük, az izli, iz kalitesi yüksek, duyusu olan ve süt verebilen sonuçları istemeli, doktoruna kullanacağı tekniğin süt kanalları ile ne kadar barışık olduğunu sorgulamalıdır.