image

Meme büyütme ameliyatında hangi protez seçenekleri mevcuttur?

Gögüs büyültme ameliyatlar estetik cerrahinin en başarılı sonuçları elde ettiği ameliyat türüdür. Genellikle ameliyatlar teknik olarak basit, sonuçları yüz güldürücüdür. Protezin marka model ve büyüklük seçimi doğru yapıldığında başarılı sonuca varmak kolay olacaktır. Standart ürünlerde yuvarlak ve damla protezler pruzlü yüzeyli ve düz yüzeyli olarak üretilmektedir. Protezlerin içi daha akışkan protez ile doludur. Artık içi su dolu protezler pek bulunmamaktadır. Yuvarlak protezler kendi içinde yüksek, orta yüksek ve basık olarak sınıflandırılır. Damla protezlerse 6 ayrı modeli barındırır: boyu uzun, orta kısa modellerin birde yükseklikleri farklıdır. Her firmanı bu kadar çok seçeneği olmasa da cerrah istediği modele alternatif firmalardan kolayca ulaşır. Bazı firmalar tüm modellerinde yumuşaklığa önem verirken, bazıları ise ürün güvenliğine önem verirler.

Protez cidarı polüretan olan ve kapsül kontraktürü olasılığı olmayan modeller genellikle 10 yılını dolduran protezlerin değiştirme ameliyatlarında kullanılır.

Özgül ağırlığı daha az olan, hafif protezler ülkemize 2018 sonunda kullanıma girecekler.

Model seçimi ve hacim seçiminde hekim desteği çok önemli olsa da, endişesi olan kararsız hastaların 3 boyutlu hologram görüntülerini bilgisayara aktaran demo çalışması yaptırmaları faydalı olacaktır.

Dikleştirmeli meme protesi estetik cerrahinin komplike ameliyatlarının üs sıralarında yer alır. Genellikle 10 yılı aşkın protez kullanan hastaların protez yenileme ameliyatlarında ihtiyaç duyulur. Çok sarkık ve hacimsiz göğüslere protez konulacaksa yine dikleştirmeli protez ameliyatı gerçekleştirilir.Meme başı sarkıklığı sınırlıysa iz meme başında kalır.bolluk yanlarda ise dik çizgi şeklinde iz eklenir. Meme başı sarkıklığı ileriyse ters ‘T’ iz oluşur. Yuvarlak protez seçimi dikleştirmeli protez ameliyatlarında daha çok tercih edilir.