image

Cerrahi olmayan estetik uygulamalar nelerdir?

Botox
Cerrahi harici estetik uygulamaların en yaygını botox uygulamasıdır. Günümüzde botox uygulaması hem çok yaygınlaştı hem de çok fazla uygulama ve bilimsel veri sayesinde daha az hata ve daha geniş alanda başarıyla uygulanıyor. Botox aslında bir mikrobun ürettiği sinirleri etkileyen toxinden ibaret. İlk önceleri felçli hastaların spazmlarını yok etmek ve bleferospasm denilen göz spasmlarını yoketmek için kullanılmış. Ter bezlerinin çalışmasını durdurup terlemeyi çok güçlü azaltıcı özelliği var.migren hastaları için se cok kurtarıcı basit bir çözüm. Klasik botox uygulamaları bile migren ataklarını %80 e varan oranda sayısal olarak azaltıyor. Klasik botox uygulamalarının en başarılısı göz çevresi kaz ayakları ve alın kırışıklıklarının azaltılmasıdır. Zamanla uygulama alanı genişledi ama en başarılı olduğu alan hala göz çevresi.gingival show denilen üs dişlerin gülerken belirginliğinin azaltılmasında, burun üstü ve üst dudak kırışıklıklarını azaltılmasında da kullanılıyor. Boyun botoksu ise çene keskinliğini arttırmaktadır.masseter denilen yeme kasına yapılan botoks ise hem kas irileşmesini durduruyor hemde çene eklemini rahatlatıyor. Botox etkisi uygulamada 2 gün sonra başlıyor be 7-10 günde istenilen sonuca ulaşılıyor. Kas kitlesinin yoğunluğuna ve doza bağlı olarak etki 3-6 arası gözleniyor.

Göz altı ışık dolgusu
Kalıcı olayan yüz dolgularının ana etken maddesi hyaluronik asittir (HA). HA aslında derimizde var olan, su tutan, deriye parlaklık katan maddelerdendir. Zamanla derideki HA azalır. Bilim labaratuar ortamında HA üretmeyi başarmış. Yanak dolgusu, derin dolgu , dudak dolgusu ve birçok yüz mezoterapisinde bu etken madde değişik akışkanlıkta kullanılır. Göz altı ışık dolgusu özel formda bir dolgudur. Göz altı morluk şikayeti ve göz altı çukuru belirgin olan hastalarda kullanılır. Gerçek anlamda göz altı morluğu yoketmez ama gözaltı çukuru dolunca ışık kırılması azalır ve morluk hissiyatı azalır. Göz altında iki sorun vardır. Dolgu göz altındaki akışkan yağ kadar yumuşak olmalıdır ve aynı zamanda çevre dokulara tutunabilmelidir; yoksa koyduğunuz hacim kısa sürede yerçekimiyle aşağı inebilir. Dolgunun kalitesi bağlı olarak başarılı sonuçlar alınacaktır. Firmaların verdiği kalıcılık süresi 9 ay civarındadır.

Dudak dolgusu
Klasik hyanuronik asitten oluşan dudak dolgularının kalıcılığı 9-12 ay arası değişir. Bazı kalıcı dolgular ve yağ nakli de dudak dolgunlaştırmada kullanılsa da HA dolgusu daha güvenli ve oldukça başarılıdır. Aşırı hacim yüklemek dudak dolgu uygulamalarındaki en çok karşılaşılan sorundur. Daha çok haçim her zaman daha güzel dudakla sonuçlanmaz. Hacim arttıkça yapay görüntünün yakalanma olasılığı da artar. Duak dolgusu uygulamalarında genellikle uyuşturucu krem kullanımı konfor için yeterli olur. Hacim artırmayı basamaklı uygulamayla yapmak hastayı yapay görünümden korur. Dudak dolgusunda göz altı ışık dolgusunda olduğu kadar seçici olmayabilirsiniz. Dudak dolgusunda seçenek daha çok ve geneli de başarılıdır.

Mezoterapi ve gençlik aşıları
Öncelikle mezoterapi standart ilaç ismi değildir, enjeksiyon tekniğinin genel adıdır. Hemşire iğneye antibitotik çeker kalçanızdan yapar; buna iğne yaptı deriz. Oysa yapılan iğnenin içinde antibiotik yerine bazen de ağrı kesici vardır. Benzer şekilde mezoterapi cildin çok yüzeyel katmanlarına yapılan iğne uygulamasıdır. Mezoterapide standart uygulama yoktur. Her doktor farklı etken maddeleri uygular. Hastalara önerimiz mezoterapi sırasında kendilerine uygulanan maddeleri ve yan etkilerini sormalarıdır. Bazen mezoterapide Aristo düz mantık kullanılırsa sonuç hüsran alabilir. Örneğin biber acıdır, hayat bazen acıdır ve hayat eşittir biber! Vitamin iyidir öyleyse vitamin mezoterapiside iyidir gibi bir sonuç bilimsel olmaz. Kullanılan etken maddenin bilimsel olarak kanıtlanmış cilt faydası olmalıdır. Bu fayda sizin üzerinizde mezoterapi adı altında denenmemelidir. Gençlik aşılarının içinde birçok karışım olsada en etkili madde su tutma özelliği ile öne çıkan ve düşük çapraz bağ barındıran hyaluronik asittir. Bu ana etken maddeye eser fayda sağlayan birçok madde ilave edilebilir. Somon dna da çok popüler etken maddelerdendir.

Prp nedir?
Plateletten zengin plazma. Öncelikle sizden kan alıyoruz-bir enjektör kadar, sonra bunu santrifuj edip büyük kan hücrelerini ayrıştırıyoruz ve daha akışkan sarı-beyaz sıvıyı-PRP- mezoterapi de kullanıyoruz. Sterilitenin korunması kaydıyla kendi hücrelerinizin kullanılması olaya organiklik katıyor. Genel olarak platelet hücreleri 8-10 gün yaşıyan, kanda yoğun bulunak küçük ve genellikle pıhtı oluşturmasıyla bilinen hücrelerdir. Daha dikkatli bakıldığında yara iyileşmesinde etkin rolleri göze çarpar; içerisinde birçok büyüme faktörü barındırır ki bunlar yeni damarlanmanın bir çok basamağını destekler, yara iyileştirici hücreleri çağırır, mikropları öldürür, immüniteyi destekler . Sonuç olarak bulunduğu ortama canlılık verir. Yağ hücreleri ile karıştırılıp saç dökülmesinde kullanılır. Faydaları bilimsel olarak kesin olan bu uygulamanın negatifliği ise standartizasyonun olmamasıdır. Ciltte kanser hücrelerini de coşturacağı unutulmamalı, prekanseröz dokulardan uzak tutulmalıdır. Ana damarlarda uzak kullanmak ta pıhtı şansını azaltacaktır.

Kök hücre uygulamaları; fibroblast kültürü
Yaşlanmayla beraber cildimizin elastikiyeti ve tonusu azalır ve ciltte kırışıklıklar oluşur. Bunun nedeni cildi oluşturan destek dokularının yani kollojen ve türevlerinin azalmasıdır. Cildimizde kollojen üretimini sağlayan hücreler fibrobast diyoruz ve bu hücreler laboratuar ortamında çoğaltılabilmektedir. Genellikle kulak arkası derinizde çok küçük bir deri –deri alti parçası alınır ve soğuk zincir korunarak laboratuvara gönderilir. Derinin üst koruyucu hücreleri olan epitel hücrelerinin üretimi zorken, fibroblast üretimi bir o kadar kolaydır çünkü fibroblastlar kültür ortamında dominant hücrelerdir. Genel uygulama 3 hafta kadar sonra mezoterapide kullanılabilecek yeterli materyalin ilk ürünü alınır. Bu işlem 3 -4 kez tekrarlanır. Cilt içine enjekte olan fibroblastlar 2 yıla yakın canlılıklarını ve üretimlerini korurlar. Bilimsel olarak deri tonunda iyileşme gözlenmiştir. Nedbeli ciltleri çukur bölgelerine yapılacak fibroblast enjeksiyonları uzun vadede çukuru azaltacak ve lazerle soyma sonrası pürüzü azalan düzey elde etmeye de katkı sağlayacaktır.