image

Bilgisayarda 3 boyutlu hologram hangi ameliyatlarda kullanılır?

Özellikle burun ve göğüs estetik ameliyatlarından önce, 3 boyutlu bilgisayar görüntüsünün demo çalışmasında kullanımı çok etkili ve faydalıdır. Genellikle 6 kamaralı hasta fotoğraf görüntüsü bilgisayarda holograma dönüştürülür. Böylece hasta ve doktor ameliyat öncesi görüntüye beraber bakarlar. Burun ameliyatı planlanan hastada doktor öncelikle hastaya burnun kusurlarını tarif eder. Bilgisayarda otomatik ölçülen değerlerle tezini destekler. Hastada görüntüde nelerin değişmesini istediğini anlatır. Böylece daha işin başında her iki tarafta birbirlerini daha iyi anlarlar. Daha sonra dr hastanın ameliyatını bilgisayarda yapar. böylece burnun ameliyat önces ve sonrası 3 boyutlu hologram görüntüsünde tartışma başlar. Hasta yapılan demoyu eleştirebilir ve eksiklerini iletebilir. Doktorda hastanın isteklari doğrultusunda düzeltmeleri tamamlar. Hatta bilgisayar ortamında yapılan 3 boyutlu ameliyatın heykel maketi uygun printırlarda çıkartılabilir. Bu çalışma hem doktoru hemde hastayı ameliyata daha hazır hale getirecektir.

Ameliyat öncesi 3 boyutlu hologram görüntüsünde demo uygulamasının en başarılı ikinci uygulaması göğüs ameliyatlarında yapılır. 6 kamaralı çekimle hasta fotoğraf görüntüsü bilgisayarda holograma dönüştürülür. Değişik göğüs protez markaları, yuvarlak, damla modelleri, ve 150 –cc den-600 cc ve üzeri modelleri düşündüğümüzde 1000 e yakın varyasyonda dr yardımı ile uygun protez seçimi yapılabilir. Böylece hem hasta damla ve yuvarlak protez çeşitlerinin sonuçlarını görür, hemde uygun büyüklükte protez seçimini yapabilir. Ameliyat öncesi 3 boyutlu göğüs demosu yaptıran hasta adayları ameliyata çok daha cesur adımla girecektir.

Ameliyat öncesi bilgisayar demo çalışmaları çok keyifli ve magazinsel açıdan kaçırılmaması gereken etkinliklerdir ama ameliyatı işin sonunda bilgisayar değil doktorun yapacağı da unutulmamalıdır.

Ameliyat öncesi bilgisayar ortamında 3 boyutlu demo çalışması ayrıca göğüs dikleştirmede, göğüs küçültme, yüz ameliyatları ve lazerli vücut şekillendirme ameliyatlarında da kullanılmaktadır.